malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to nasza specjalność. Podejmujemy się każdego zlecenia, dbając o najmniejsze nawet detale. Dzięki temu wykonywana praca spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Nasza firma posiada specjalistyczny piec do nagrzewania proszkowanych elementów o wymiarach 11 000 x 1500 x 2230 cm. To pozwala nam malować elementy o długości nawet 11 metrów! co wyróżnia nas na tle konkurencji w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

Malujemy elementy ze stali czarnej, aluminium oraz stali ocynkowanej.

Jak wygląda malowanie proszkowe ?

To proces, który wymaga dość dobrego przygotowania i realizacji kilku ważnych etapów. Tylko wtedy można mówić o profesjonalnym malowaniu proszkowym (zwanym również lakierowaniem proszkowym). Dlatego na samym początku oczyszczamy materiał w bezpieczny sposób. W przypadku elementów metalowych, takich jak stal czy konstrukcje ocynkowane, stosujemy metodę mechaniczną, czyli śrutowanie. Wysokie ciśnienie powietrza pozwala drobinkom śrutu dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co daje doskonałe efekty. Przy elementach aluminiowych stosujemy zaś metodę chemiczną. Elementy aluminiowe dzięki dużo gabarytowej myjce natryskowej zostają poddane niezbędnych procesom. Kolejny etap to napylenie. Proces polega na nałożeniu farby proszkowej na oczyszczoną powierzchnię. Używamy do tego pistoletu natryskowego o wysokiej wydajności, co pozwala szybciej zrealizować zadanie. Natrysk elektrostatyczny sprawia, że proszek dostaje dodatni ładunek. Rozpylenie go na elemencie, który dzięki uziemieniu posiada ładunek dodatni, skutkuje przytwierdzeniem lakieru do powierzchni. Na samym końcu należy poddać obrabiany obiekt utwardzeniu. Do tego wykorzystujemy m.in. piece polimeryzacyjne. Ich temperatura sięga 150-200ºC. To ostatni etap malowania proszkowego, po którym elementy konstrukcyjne nadają się do dalszej, bezpiecznej eksploatacji.

Lakierowanie proszkowe – atuty

W porównaniu do tradycyjnych sposobów malowania, lakierowanie proszkowe wyróżnia się znacznie większą trwałością. W praktyce oznacza to lepszą odporność na ścieranie, co szczególnie przydaje się w trudnych warunkach pracy. Efekty utrzymują się dłużej i nie ulegają pogorszeniu pod wpływem czynników środowiskowych. Ponadto lakierowanie zapewnia odpowiednie walory wizualne. Nałożone kolory są wyrazistsze oraz nasycone, co pozwala uzyskać niepowtarzalny wygląd elementów. Dzięki sporej wytrzymałości powłoki nie ma mowy o łuszczeniu się czy matowieniu farby.

Malowanie proszkowe jest również bezpieczne dla środowiska – w procesie tym nie używa się rozpuszczalników, ani rozcieńczalników. Dodatkowym atutem malowania proszkowego jest fakt, że dzięki grubości powstałej powłoki można zamaskować niedokładności obróbki mechanicznej malowanego elementu.